Platform voor de interieurbouwbranche
Groei vraagt meer dan machines
Service staat bij De Groot hoog in het vaandel, zodat klanten optimaal met de machines kunnen werken.

Groei vraagt meer dan machines

Winst ontstaat wanneer mens, machine, software en proces goed op elkaar zijn afgestemd

Veel interieurbouwbedrijven ontstaan vanuit vakmanschap. Een meubelmaker of timmerman start voor zichzelf, schaft enkele machines aan en bouwt stap voor stap een klantenkring op. Naarmate het bedrijf groeit, verandert echter ook de manier waarop de werkplaats moet functioneren. Volgens Martijn de Groot, algemeen directeur van De Groot Bewerkingsmachines, vraagt die fase om een andere blik op productie en organisatie.

In gesprekken met interieurbouwers ziet hij een herkenbaar patroon. Bedrijven groeien op basis van vakmanschap, maar na verloop van tijd verschuift de aandacht naar de inrichting van het productieproces. “Een onderneming begint vaak met een eigenaar die zelf meewerkt in de werkplaats en veel handmatig produceert. Naarmate het werk toeneemt, komen er medewerkers bij en groeit het machinepark. Op een gegeven moment heb je dan niet alleen vakkennis nodig, maar ook andere competenties in je bedrijf. Denk aan werkvoorbereiding, machinebediening en het organiseren van je productie.”

Juist in die overgangsfase lopen bedrijven soms vast. De ondernemer heeft veel kennis van het ambacht, maar minder ervaring met het organiseren van het productieproces. “Je ziet dat bedrijven dan met veel enthousiasme nieuwe machines kopen. Dat kan helpen, maar zo’n stap vraagt ook om andere kennis binnen het bedrijf”, legt De Groot uit.

Groei vraagt meer dan machines 1

Meer dan alleen een nieuwe machine

De uitdaging ligt zelden bij de machine alleen. Zodra bedrijven met CNC-machines of geautomatiseerde lijnen gaan werken, verandert ook de manier waarop de werkplaats en het werkproces worden ingericht. “Bij een losse machine is een storing vaak eenvoudig te vinden. Je kijkt bij die ene machine en lost het probleem daar op”, zegt hij. “Maar bij een geautomatiseerde cel in een groter machinepark moet je de zwakke schakel in het geheel herkennen. Dan moet je kunnen ontdekken waar het probleem ontstaat.”

“Succesvolle productie draait om een combinatie van mens, machine, software en organisatie”, vervolgt De Groot. “Je kunt een uitstekend machinepark neerzetten, maar als de aansturing, workflow of werkvoorbereiding niet klopt, haal je er nooit het maximale uit.”

Investeren heeft verschillende doelen

Bedrijven investeren niet alleen om te groeien, maar vooral om hun productie anders in te richten. “De ene ondernemer zegt dat hij echt capaciteit tekortkomt. De ander wil hetzelfde werk in minder uren kunnen produceren. En er zijn bedrijven die hun kwaliteit willen verhogen of meer tijd willen vrijmaken voor de klant.” Volgens De Groot ligt de winst dus niet automatisch in uitbreiding. “Professionaliseren kan ook betekenen dat je slimmer produceert of processen beter op elkaar afstemt.”

Tijd nemen om naar het bedrijf te kijken

Voor veel ondernemers ligt daar een belangrijke uitdaging. Eigenaren van interieurbouwbedrijven werken vaak intensief mee in hun bedrijf. Daardoor blijft er weinig tijd over om het eigen proces kritisch te bekijken. “Als je zelf de hele dag meewerkt, is het belangrijk om af en toe afstand te nemen en te kijken wat er eigenlijk in je werkplaats gebeurt. Waar zitten de knelpunten en wat kan er beter?”

Groei vraagt meer dan machines 2
Martijn De Groot, algemeen directeur van De Groot.

De Groot Bewerkingsmachines wil bedrijven juist in die fase ondersteunen, benadrukt hij. “We kijken regelmatig samen met ondernemers naar hun werkplaats: hoe lopen de processen, waar zitten de knelpunten en wat kun je verbeteren? Soms betekent dat investeren in nieuwe machines, maar net zo vaak gaat het over werkvoorbereiding, software of de volgorde van bewerkingen. Je kunt natuurlijk alleen de machine leveren, maar wij proberen vooral mee te denken over het totale proces. Pas als mens, machine, software en organisatie goed op elkaar aansluiten, haal je er echt rendement uit.”   

Heeft u vragen over dit artikel, project of product?

Neem dan rechtstreeks contact op met De Groot Bewerkingsmachines.

De Groot Bewerkingsmachines 3 Contact opnemen

Stel je vraag over dit artikel, project of product?

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
De Groot Bewerkingsmachines 4 E-mailadres aanvragen@degroot.nl Website degroot.nl

Gerelateerde artikelen

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Stuur ons een bericht

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten